Konut Sektörü Kendi Modelini Arıyor

  • 23.7.2018
  • 1065
Konut Sektörü Kendi Modelini Arıyor

Hükümetin sıfır konutların satışına ilişkin yeni bir formül ortaya koyması beklenirken sektör kendi modelinin arayışına yöneldi. Kimi firmalar evin tamamının değil yarısının alınabileceği bir modeli hayata geçirdi.

Ekonominin lokomotifi konumundaki gayrimenkul sektörünü sıfır konutlar ayağından canlandırmak için hükümetin yeni bir formülü hayata geçirmesi beklenirken , Ankara’dan gelen haberler yeni Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’un göreve hızlı başladığı ve sektörün sorunlarına çözüm bulmak için önemli isimlerle Ankara’da bir araya geldiği yönünde..

Öte yandan inşaat sektörü de kendi formülünün arayışına yöneldi. Kimi firmalar evin tamamının değil, yarısının alınabileceği bir modeli hayata geçirdi.  Hürriyet gazetesinde yer alan habere göre, MİNT İnşaat yarım ev modelini uygulamaya soktu.

Buna göre modelde alıcı evin yarı fiyatını ödeyerek yüzde 50 si için tapu alaca. İçinde yaşayacağı evin diğer yarısının sahibi geliştirici firma olacak ve vatandaş yarı kira ödeyecek. Yapılan anlaşma gereği alıcıya 3 yıl süre verilecek Vatandaş 3 yıl içinde istediği zaman evin diğer yarısını alacak ya da kendi payını satacak

Bu satış modelini kendilerinin başlattığını ancak genele yayılmasını da beklediklerini belirten söz konusu inşaat firmasının Mint İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Sefer Altıoğlu, "İstanbul'da Haliç ile Boğaz hattında kalan alanda kentsel dönüşüm projesi yapıyoruz. Ortalama 1 + 1 dairenin fiyatı 400 bin. Şimdi vatandaş bu modelle 200 bin verip evin yarısını alacak” dedi.

Altıoğlu’nun verdiği bilgiye göre model, yatırımcıya kapalı. İçinde gelip oturacak kişi alabilecek. Evin diğer yarısı şirkete ait olacak. Şirket alıcıyla  anlaşma yapıyor. Buna göre alıcı, 3 yıl boyunca yarım kira ödüyor. İki taraf da onaysız payını satamıyor.

Süre dolunca ya alıcı kalan kısmı da alıyor, ya da payını üçüncü kişiye satıyor. Satmak isterse enflasyon artı 2 primlendirmeyle şirkete satabiliyor. Almak isterse de enflasyonla alıyor.

Altıoğlu’nan göre bu modelin sosyal bir amacı da bulunuyor.  “Paylaşma ve dayanışma bizim kültürümüzde var ve bunu hatırlamalıyız” diyen Altıoğlu, “İstiyoruz ki insanlar belli bir süre sonra arkadaşıyla ablasıyla gelip ortak ev alsın. Mint ile ortak olmak zorunda da değil. Hem vatandaşın hem de sektörün buna ihtiyacı var” dedi.

Önce Dene Sonra Al

Piyasanın geliştirdiği farklı formüllerden biri de önce dene sonra satın al modeli..

Bu modelde, satın alınmak istenen ev, önce bir yıllığına kiralanarak test etme imkanı sunuluyor. Bir yılın sonunda kiracı evi beğenirse satın alıyor. Üstelik satın alma kararından sonra ödenen kira tutarı da konut bedelinden düşüyor.

Yeni satış modelini anlatan Gayrimenkul Danışmanı Gamze Özlü,  kısa zamanda uygulamanın ilgi göreceğini söyledi. Özlü, sistemin İstanbul gibi büyükşehirlerde artmaya devam eden konut stokunun azaltılmasına da katkı sağlayabileceğini savundu.

Binlerce konut arasında ev seçmenin ve satın almaya karar vermenin eskisinden daha zor olduğuna işaret eden Gamze Özlü, “İnsanlar kararsızlıklarını aşmak ve doğru evi bulmak için tıpkı bir araç dener gibi almak istedikleri evleri de deneyimleme şansı arıyorlar. Geliştirilen modelle bu fırsat, ev sahibi olmak isteyenlere verilmeye başlandı. Ev satın almak isteyenler önce o evi kiralayarak bir yıl boyunca test edebilecekler. Beğendikleri takdirde de kira bedeli düşülerek evi satın alma yoluna gidebilecekler” dedi.

Alıcıların bir evi belli bir süreliğine deneyebilme taleplerinin daha öncesinde de gayrimenkul ofislerine geldiğine vurgu yapan Özlü, “İstanbul ve diğer büyük şehirlerde yaklaşık 800 bine ulaşan konut stoku artmaya devam edince, geliştirilen bu model bir çözüm olarak görülmeye başlandı. Bugün bir yıllık kira şartıyla aylık bin TL’den 6 bin TL’ye kadar kira bedeli olan konutları önce kiralayarak deneyebilme ve daha sonra satın alabilme imkanı var. Bu aynı zamanda yatırımcılar için büyük bir fırsat” şeklinde konuştu.

Evinadresi.com